Eğitim

Mezunlar ve İstihdam

Kariyer Planlama Koordinatörlüğü, öğrencilerimizin eğitimleri süresince edindikleri mesleki bilgi donanım ile bireysel yeteneklerini birleştirmelerinde yardımcı olmak, mezuniyet sonrası rotalarını belirlemelerine yön ve destek vermek, kişisel olarak gelecekte olmayı arzu ettikleri kariyer hedeflerine varabilmelerine rehberlik etmek amacıyla danışmanlık hizmeti verir.

Ofisimiz mevcut öğrencilerimiz dışında, mezunlarımız için de kariyerler yolculuklarının her anında destek olmak amacıyla yanlarına yer alır.

Kariyer Planlama ve Mezunlarla İletişim Koordinatörlüğü ülkemizde ve dünyadaki iş hayatına yönelik gelişmelerin takibi, sektör ve mesleklerin doğru anlaşılması ve iş piyasası ile ilgili eğilimlerin belirlenmesi yönünde çalışmalar yapmaktadır.

Koordinatörlümüzün temel görevlerinden biri de iş başvurusu yapmaya hazırlanan mezun adaylarımıza özgeçmiş yazımı, mülakat teknikleri ve sektör/iş seçme süreçlerinde yardımcı olmaktır.

Kariyer Planlama Koordinatörlüğü, özel sektör, kamu sektörü, sivil toplum kuruluşları, uluslararası kurumlar ve uluslararası organizasyonlar ile işbirliği oluşturarak uzun vadeli ilişkiler geliştirirken, anlaşma yapılan firmalar, web tabanlı CV bankamız “Kariyer Portalı”ndan mevcut staj ve iş pozisyonları için mezun ve öğrencilerimize ait özgeçmişleri değerlendirmeye almaktadır.  

Her sene öğrencilerimizin potansiyelleri, kişisel becerileri ve yaşamdan beklentilerini ortaya çıkarmak, iş dünyasını yakından tanımalarına yardımcı olmak, farklı alanlardaki kariyer olanakları ile ilgili bilgi edinmelerini sağlamak amacıyla  potansiyellerini, kişisel özelliklerini, becerilerini ve yaşamdan beklentileri ile önceliklerini ortaya çıkarmak, iş dünyasını yakından tanımalarına yardımcı olmak, farklı alanlardaki kariyer olanakları ile ilgili bilgi edinmelerini sağlamak amacıyla

  • Kariyer Diyalogları,
  • Sektör Tanıtım Günleri,
  • Kariyer Şenliği

gibi etkinlikler düzenlenmektedir.

Ofisimiz ayrıca Atılım Üniversitesi Mezunlar Derneği (www.atilim-med.org.tr) ve mezunlarımız ile Üniversitemiz arasındaki iletişimin sürekliliğini sağlamaktadır.

Koordinatörlüğümüz tarafından yapılan çalışmalar kapsamında mezunlarımızın çalıştıkları sektörlere/faaliyet alanları şu şekilde özetlenebilmektedir:

EĞİTİM VE DANIŞMANLIK

GIDA

İLETİŞİM VE TASARIM

YAPI VE İNŞAAT

ARGE

SAĞLIK

AKADEMİK

TEKSTİL

BİLİŞİM/YAZILIM

OTOMOTİV

İTHALAT/İHRACAT/SANAYİ/TİCARET

ENERJİ

ULAŞIM/TURİZM

DENETİM/KONTROL

LOJİSTİK

MİMARLIK/PEYZAJ/PROJELENDİRME

DANS/SPOR

ELEKTRİK/ELEKTRONİK/TEKNOLOJİ

ÜRETİM

GÜVENLİK/SAVUNMA

BANKACILIK/FİNANS

HAVACILIK

MADENCİLİK

HUKUK/YARGI

 

Mezunlarımızın iş bulma sürelerine yönelik olarak en son 2015 yılında edinilen mezun istihdam hızının yüzdelik dağılımı şu şekildedir: