Hakkımızda

Neden Atılım Üniversitesi ?

Uluslararası sıralamalara giren az sayıdaki Türk üniversitesinden biri olan Atılım Üniversitesi geçtiğimiz yıl Times Higher Education tarafından yapılan dünyanın ilk 500 üniversitesi sıralamasında Türkiye’den 4. üniversite olarak yer aldı. 50 yaşın altındaki 200 üniversite sıralamasında dünyada 98. ve Güney Kore, Japonya, Çin, Hindistan gibi ülkelerin üniversitelerinin içinde bulunduğu Asya üniversiteleri sıralamasında 62. sırada yer aldı. 

Her yıl başarı grafiğini yükselten, eğitim kalitesi ve araştırmanın arttırılması için yeni hedefler belirleyen Atılım Üniversitesi akreditasyon konusunda belli standartlar ve üzerinde eğitim sunuyor. Mühendislik Fakültesinde  yer alan 13 programın 6'sında MÜDEK akreditasyonu olan ve bu sayıyı 8'e çıkarmak için girişimlerde bulunan Atılım Üniversitesinde başta Fen Edebiyat Fakültesi olmak üzere diğer fakültelerde de ulusal ve uluslararası alanlardaki akreditasyonlar için çalışmalar yürütülüyor. Atılım Üniversitesinin katkısı ve Kalkınma Bakanlığı desteği ile kurulan Metal Şekillendirme Mükemmeliyet Merkezi başta savunma sanayi ve otomotiv sektörü olmak üzere imalat sanayine yönelik araştırmalar yürütüyor. ASELSAN, TEİ, TAİ, HAVELSAN, ROKETSAN gibi birçok kuruluş ile Savunma Sanayi Müsteşarlığının Savunma Sanayii için Araştırmacı Yetiştirme Programı kapsamında anlaşması bulunuyor.  Mühendislik Fakültesi dışında İşletme Fakültesi ve diğer fakülteler tarafından da çeşitli sektörlere yönelik araştırma- uygulama odaklı projeler yürütülüyor.

Sivil havacılık eğitimi konusunda ülkemizin sayılı kuruluşlarından biri olan Atılım Üniversitesi, sivil havacılık eğitimi ve uygulamaları için Türkiye'deki uluslararası bir havalimanında eğitim merkezi (HANGAR) olan tek vakıf üniversitesi durumunda.  Teknik alanlar başta olmak üzere uygulamalı eğitim konusuna büyük önem verilen Atılım Üniversitesinde eğitim ve araştırma için kullanılan 140 laboratuvar bulunuyor.

Atılım Üniversitesinin 40 programının 30'unda eğitim dili İngilizce. Yabancı dille eğitime önem verilen Atılım Üniversitesinde dileyen öğrenciler farklı dillerde de kendilerini geliştirebiliyor. Üniversitemizin, mezunlarının küresel iş olanaklarından yararlanabilmesi  için benimsediği standartlara uygun olarak, bu sene ilk öğrencileriyle eğitime başlayacak ve dört yıllık lisans eğitimi verecek olan Sağlık Bilimleri Fakültesinde de eğitim dili İngilizce.

Araştırmacı, girişimci, rekabetten korkmayan öğrenciler yetiştirmek amacıyla öğrenciler Lisans Araştırma Projeleri, burslar, çift - yan dal olanaklarıyla teşvik ediliyor.